Slutför på TheFork
Slutför på TheFork
Utmärkt bord
En klassisk restaurang med klassiska rätter. Min entrecôte var mycket god och serverades snabbt. Bra vinval av servitrisen bör påpekas. Desserten var något mindre intressant.
Pommes fritsen är friterade lite för länge. Annars är allt toppen!
Jag förväntade mig mer. Servicen var bra, men maten var inte vad jag förväntade mig. Champinjonerna var vattniga (de kom i ett spad) och rätt smaklösa. Piggvaren var mer kokt (överkokt) och inte stekt och duchessepotatisen var för liten portion i förhållande till filéerna. Morötterna var ojämt kokta samt dessa och broccolin var kalla. Crème Brûléen däremot var underbar!
Det var kraftig rökutveckling i restaurangen med brandlarm, ngn gryta som brann? Många i personalen ovetande. Det tog en stund innan all rök var utvädrad. Mkt trevlig personal! ( Möller)
Vi var på Elysee 11/10. Jag Annika beställde Walewska och har alltid tyckt det var jättegott.... Idag var fisken hård och duchens bränd och alldeles för lite sås hummern var seg. Sa till om detta men vick absolut ingen respons från köket. Dålig stil. Hoppas ni hör av er. Mvh Annika Lindberg Hallén 0704716222
Det gick inte att få 200kr rabatt som utlovats. Det var oerhört smutsigt överallt och luktade illa. Dukten var brun och dammig. Toalettlukt.
Lite synd man inte ser vart man hamnar i bokningen. Vi hade gärna velat sitta i den stora delen. Annars hel nöjd!
Har varit och ätit många gånger på Elysée och varit nöjd. Idag var en besvikelse. Det serverades sparris där knopparna var torra och smuliga. Kändes krispiga i munnen. Brukar ju vara mjälla. Köttet var torrt trots att jag valt medium well tillagning. Köttet hade även en speciell smak. Ingen stor hit!
Maten kanon
Snabb och trevlig service. God fondue med goda såser. Lite hårda pommes frites. Saknade salladsbuffén men förstår att den inte går att ha i dessa coronatider.
Allt nöjd med deras fondy
Maten var inte riktigt på topp, men vår service var fantastisk. Kunnig och mycket trevlig servitris. Vi kände oss mycket välkomna och fick väldigt goda råd angående vinvalet.
Även om man inte längre kan ha salladsbuffé så borde man kunna erbjuda en trevligare sallad än bara salladsblad och rivna morötter.
Mycket stressigt, fick nästan slänga i oss både mat och dryck då man bara fick sitta 1,45 min. Drinken innan maten kom in tillsammans med drycken till maten och sedan kom maten. Personalen var hela tiden framme och påminde om tiden. Ingen trevlig upplevelse.
Personalen var helt fantastisk efter flera misslyckande från köket. De bidrog till en underbar och trevlig miljö där vi verkligen kände oss välkomna!
Både jag och min man blev besvikna på vår fisk. Åt olika rätter men ingen till belåtenhet. Överstökat fisk med smaklös sås. Har ätit kött tidigare och då varit nöjd, så förmodligen är det det man ska äta.
Personalen kämpade tappert men var uppenbart underbemannade. Vi fick vänta länge på att få påfyllning av fonduetillbehören. Salladsbuffén var bortplockad pga corona (helt förståeligt) men vi erbjöds ingen sallad vid sidan och vi visste inte heller att det ingick. När vi var färdiga hörde vi att bordet bakom oss erbjöds sallad till maten. För övrigt smakade maten bra.
Trevlig bemötande, god mad, snabba med påfyllning, vi åt fondue, lite stessade servitriser men ändå glada, mycket folk. I coronatider.. bättre utmärkt station med avspritning för händer. Lite väl hög volym när folk pratar, akustiken kunde önskas förbättras, med lite avkärmning mellan borden, ev nytt innertak med akustikskivor.
Mycket trevlig och god mat! Personalen hade fullt upp kändes som dem var under bemannande men personalen var trevligs och duktiga med dem hade att göra. Mycket gäster inomhus!
Vi fick fantastisk service denna gång, en otroligt trevlig och service-mindre servitris! Vi brukar mest komma hit för atmosfären och maten, och tycker tyvärr att service brukar vara lite medel, men denna gång var det riktigt fint.
Middag: Från 17.00 till 22.30 (Måndag till Torsdag) Från 17.00 till 23.30 (Fredag) Från 16.00 till 23.30 (Lördag) Från 15.00 till 22.00 (Söndag)
Malmborgsgatan 7, 211 38, Malmö, Sverige
Malmö Studentgatan - Buss (Linje 5-31-32-100-133-146-150-151)
Finns på gatan utanför (25:- tim, gratis, Vardagar betalning till 20, helg till 16) Eller P-huset Hansa, 25:- tim, dygnet runt.
Caroli, Davidshall, Gamla Väster, Lilla Torg
Elysée är världsberömt långt utanför Malmös gränser. Främst för sina fonduer med de många läckra såserna och salladsbuffén med varmt vitlöksbröd som smakstart. Lika trevligt som gott. På menyn står naturligtvis också en rad andra rätter, samtliga i generöst tilltagna proportioner. Måndag-torsdag serveras dagens special till ett pris som drar ned mången tyst applåd från gästerna. Detsamma gör vår Söndagsmiddag - en trerätters måltid.
Brasserie, , , Med familjen, Med vänner, Fisk och skaldjur, , , Kött och grillat, Alla hjärtans dag
American Express, , , ,
, ,
Berätta mer om dig så kontaktar vi dig så snart som möjligt
Visa mer informationLogga in på TheFork Manager och kontakta oss via chatten.
Logga in på TheFork ManagerSlutför på TheFork
Hitta liknande restauranger med tillgänglighet.